Navikli smo prati odjeću kad god je košara za rublje puna ili smo pri kraju sa čistim komadima odjeće za odjenuti. Nakon korištenja tanjura i posuđa, navikli smo ga prati, jer ga sutra moramo opet koristiti. Također očistimo prašinu s površina kad vidimo da se počela pojavljivati.
Međutim, često se dogodi da na kraju dugog dana jednostavno padnemo u krevet, a da uopće ne pomislimo na svoje plahte i posteljinu.
Pa koliko često mijenjate posteljinu? Dijelimo nekoliko savjeta s vama.
Koliko često mijenjate ili perete posteljinu?
Prema istraživanju provedenom 2012. godine, očekuje se da će 91 posto ljudi mijenjati posteljinu svaki drugi tjedan. Iako ovo nije ništa ozbiljno, mnogi stručnjaci i dalje preporučuju prati jednom tjedno. To je isključivo zato što na vašim plahtama može nakupiti puno stvari koje niti ne vidite, uključujući tisuće mrtvih stanica kože, grinja i tako dalje.
Zašto bismo češće mijenjali posteljinu?
Može vam pomoći ako imate alergiju, astmu ili ste osjetljivi na prašinu. Ako imate izuzetno osjetljivu kožu na koju utječe kontakt s plahtama ili prljavim jastucima, pretjerano se znojite, vaš ljubimac spava u krevetu s vama ili jedete u krevetu, te ako spavate bez majice ili pak bez odjeće u potpunosti.
Kako prati posteljinu?
Najbolje je prati posteljinu u najtoplijoj vodi koju materijal može podnijeti. To je, naravno, obično u perilici rublja. Osim ako ne koristite materijal koji je nježnije prirode, poput svile. Svila se ne preporuča prati u perilici rublja.
Zašto je topla ili vruča voda najbolja?
Topla voda najbolje će uništiti sve patogene i bića, kao i grinje koje žive u našim krevetima.
Prije nego što skinete dreamwithus posteljinu s kreveta i stavite je u perilicu rublja, provjerite upute za uporabu na naljepnici i slijedite ih kako ne bi bilo neugodnosti, da vaša posteljina završi nepotrebno uništena. Ako se vaša posteljina ne može prati u vrućoj vodi ili sušiti u sušilici, pokušajte je objesiti na suncu da se osuši. Sunčeva svjetlost je prirodno antimikrobno sredstvo koje, između ostalog, ubija grinje.
Još jedan trik za dezinfekciju posteljine je glačanje posteljine. To će, također, pomoći uništiti sve mikrobe bez pretjeranog izlaganja toplini.
Izbor materijala za posteljinu
Uz brigu o posteljini i pravilnom pranju, važno je i koristiti prave materijale kako biste svoj san učinili još boljim. Od svih tkanina u posteljini, najpopularniji i najlakši za održavanje je 100% pamuk. To je vlakno koje je mekano, jako i ugodno. Pamučna posteljina također će vam pružiti najbolji protok zraka i u njemu se nećete znojiti. Mješavine poliestera ili pamuka i poliestera često su izdržljivije i jeftinije, ali osjećaj nije najbolji jer tkanina ne diše poput prirodnih materijala. Stoga je ovo opcija koju pokušavate izbjeći što je više moguće.
Savjetujemo vam da se prije kupnje informirate o materijalu posteljine i njegovom održavanju, tako da vam potraje dugi niz godina i moći ćete dugo uživati u njemu. Pogledajte i naše upute za održavanje posteljine, koje možete pronaći na poveznici ovdje.