Ne podcjenjujte utjecaj koji vam godišnja doba imaju na san. Nekoliko je faktora koji će utjecati na to kako ćete dobro spavati, a vrijeme je također jedan od njih.
Također razmislite o ritualima koji će vas pripremiti za spavanje i opremite vašu spavaću sobu u mirnom tonu. Iznad svega, spavaća soba trebala bi biti namijenjena samo odmoru, jer će samo na taj način postati prava oaza mira.
Ako odvojite vrijeme da se posvetite upoznavanju sebe, dugoročno ćete od toga imati velike koristi. Osim što ćete se probuditi odmorni, imat ćete i mnogo više energije za druga područja svog života, što će se odraziti na vaše odnose s voljenima i na vaše zdravlje.
Posteljina također stvara atmosferu u sobi
Zapravo, opremanje spavaće sobe utječe na to koliko se opušteno osjećate u njoj. Izgled sobe, oprema, boje i materijali koje koristite i za namještaj i za posteljinu koja je u izravnom dodiru s vašom kožom vrlo su važni.
Dodir tkanine s kožom, jedno je od osjetila koje se ne može zanemariti. Koža je naš najveći organ, pa nije neobično ako ne možete zaspati kad dodirnete nešto što vam ne odgovara. Stoga je važno da se okružite materijalima koji vam savršeno odgovaraju jer se samo tako možete uspješno smiriti i uživati u zasluženom odmoru. Na dreamwithus pronađite posteljine vrhunskih materijala.
Naravno, morat ćete se pobrinuti i za odgovarajuću sobnu temperaturu ako želite postići kvalitetan san. Sigurno vam se već dogodilo tokom ljeta, da ste se usred noći probudili oznojeni, a zatim teško zaspali, a povrh svega ujutro niste bili odmorni. Srećom, možete spriječiti takve noći.
Za početak, najbolje je u potpunosti zamračiti sobu, što šalje signal mozgu da je vrijeme za odlazak na spavanje. Time počinje oslobađanje melanina, koje je povezan s padom tjelesne temperature. Problem povezan s oslobađanjem melanina može nastati ako je prostorija prevruća i na taj način tijelo se ne može prirodno ohladiti.
Previše topla soba, osim što vam otežava zaspati, utječe i na kvalitetu sna. Može smanjiti količinu REM sna, koju osjećate sljedeći dan kada vam je teže funkcionirati tijekom dana.
Previše hladna spavaća soba obično vas tjera da se pretjerano pokrijete i tako povisite tjelesnu temperaturu, što opet utječe na kvalitetu sna. Preporučena temperatura je negdje između 15 i 19 ° C. Međutim, najbolje je da eksperimentiranjem sami provjerite koja vam temperatura najviše odgovara.
Načini održavanja spavaće sobe hladnom
Preporučuje se da soba bude što hladnija. U tome vam pomaže korištenje zavjesa ili zastora za prekrivanje prozora. Razlika se može osjetiti i zamjenom klasičnih žarulja za LED žarulje koje ne emitiraju toliko topline.
Također provjerite koliko su vaši prozori dobro zatvoreni i razmislite o zamjeni ako je potrebno. Vrućina će uvijek tražiti načine ulaska u prostoriju, a vi morate zaštititi sve moguće otvore kroz koje može ući.
I za kraj, naravno, pametno odaberite materijal za posteljinu. To mora biti lagano i dobro prozračeno vlakn,o kako bi zrak mogao cirkulirati i rashladiti vas.
Među dobrim izborima pronaći ćete posteljinu koja ima izvrsno svojstvo hlađenja ljeti, a istovremeno zadržava toplinu zimi.
Pamuk, odnosno pamučna posteljina jedan je primjer prozračnog i laganog materijala koji će vam pružiti željenu udobnost i otjerati vlagu.
Svila je jedan od luksuznih materijala i hladna je na dodir, ali će vas također očarati svojim sjajem i izvanrednom mekoćom.
Na popisu organskih materijala pronaći ćete lagani i prozračni bambus, no problem je što kod određenih osoba može izazvati iritaciju kože, pa čak i alergije.
Ne samo posteljina, već i plahte i prekrivači trebaju biti izrađeni od gore navedenih materijala.
Također odaberite dizajn tkanine prema godišnjim dobima. Ljetnim mjesecima odgpvaraju živopisne, šarene boje posteljine, dok su zimske boje mirnije, ujednačenijih tonova.
Rashladni jastuk i rashladna deka
Jedno od rješenja je i korištenje rashladih jastuka i deke koji će spriječiti noćno znojenje zbog previsokih temperatura. Većina žena dobro je svjesna iznenadnih valunga, koji su česti u menopauzi, a mogu biti posljedica i korištenja određenih lijekova. To također utječe na kvalitetu sna, za što se morate malo više potruditi i osigurati prave uvjete.
Također je važno punilo popluna, a ne samo vanjski dio. Punjenje mora biti izrađeno od prirodnih materijala.
U svakom slučaju, prozračna posteljina ključna je jer će pokrivanje umjetnim materijalima zadržati umjesto odvoditi tjelesnu toplinu.
Rashladne jastuke i rashladne deke pronađite na Dreamwithus.hr